گروه: ورزش
تاریخ: ۷:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
تلاش‌های سلطانی‌فر قابل تقدیر است/ دکتر روحانی هم خواستار حل موضوع حق پخش شدند/ می‌توانیم برای نخستین بار از گروه خود در جام جهانی صعود کنیم

به گزارش خرید بلیط هواپیما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مهدی اسلامیان عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال درباره بازی تیم ملی کشورمان با کره جنوبی به خبرنگار برنا گفت: خوشبختانه برای اولین بار ما دو بازی قبل از پایان مرحله انتخابی و برای دومین بار پیاپی با مدیریت و تدبیر خوب کارلوس کی […]

به گزارش خرید بلیط هواپیما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مهدی اسلامیان عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال درباره بازی تیم ملی کشورمان با کره جنوبی به خبرنگار برنا گفت: خوشبختانه برای اولین بار ما دو بازی قبل از پایان مرحله انتخابی و برای دومین بار پیاپی با مدیریت و تدبیر خوب کارلوس کی روش، حمایت فدراسیون در حد بضاعتی که داشت و همچنین حمایت ها و تعاملات بسیار سازنده ای که با حضور دکتر مسعود سلطانی فر میان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به وجود آمد و البته تلاش و همت ملی پوشان توانستیم به جام جهانی صعود کنیم. درست است که این بازی برای ما از حساسیت خاصی برخوردار نیست ولی برای کره ای ها حکم مرگ و زندگی را دارد و آنها با تمام توان در این بازی حاضر خواهند شد.

او در ادامه اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که کارلوس کی روش با جوانگرایی که در تیم ملی انجام داد، نسل جدیدی را به تیم ملی معرفی کرد و برای او هم فرقی نمی کرد و نخواهد کرد که استعداد دعوت شده به تیم ملی در کدام باشگاه فعالیت می کند، در حال حاضر خوشبختانه ما در هر پستی حداقل دو بازیکن خوب و تکنیکی داریم و این موفقیت برای فوتبال ایران در حالی شکل گرفت که سرمایه گذاری اندک ما در برخی از حوضه ها در مقابل سرمایه گذاری عظیمی که شرق آسیا و کشورهایی مانند کره، ژاپن وچین انجام داده اند اصلا" قابل قیاس نیست. بنده مطمئن هستم با تدبیر کی روش ما در این دو بازی باقیمانده هم موفق خواهیم شد اما نباید فراموش کنیم چالش نخست فوتبال ایران بحث حق پخش تلویزیونی است.

محمود اسلامیان درباره موضوع حق پخش گفت: مهم‌ترین مشکل فدراسیون و فوتبال تأمین نشدن حق پخش تلویزیونی است، ۶۰ تا ۷۰ درصد منابع درآمدی فوتبال دنیا از محل حق‌پخش تلویزیونی است و این را ما بارها گفته‌ایم که حق پخش می تواند ضمانتی برای پیشرفت پر سرعت فوتبال ایران باشد.

وی در ادامه‌افزود: حق پخش تلویزیونی، حقی قانونی و شرعی برای ورزش  فوتبال است، فوتبال یک نوع تولید است و این پروسه تولید برای استمرار به نقدینگی احتیاج دارد، به طور مثال برنامه نود هم یک کار تولیدی است، آیا آقای فردوسی پور می تواند بدون بودجه این برنامه را تولید کند، گرفتن بودجه حق او است. ما وضعیت بودجه ای سازمان صدا وسیما را درک می کنیم ولی این موضوع ارتباطی به حق پخش ندارد، شما اگر به کشورهای دیگر نگاه کنید، در تمام کشورهای دنیا ورزش و فوتبال عمدتاً از این محل‌ها درآمدهای خوبی دارند. حق پخش تلویزیونی در کشور مانند عربستان ۱۰۰ میلیون دلار است که این پول حدودا ۸ برابر بودجه کلی ما است. حالا شما این را هم در نظر بگیرید که در کشور ما تعداد علاقمندان وتماشاگران فوتبال چند برابر این کشور است. البته خوشبختانه آقای دکتر سلطانی فر از زمانی که به وزارت ورزش آمده اند با جدیت پیگیر این موضوع هستند و تلاش های وزیر محترم ورزش وجونان قابل تقدیر است،البته دردیداری هم که رئیس جمهور، آقای دکتر روحانی با تیم ملی داشتند، ایشان هم به این موضوع اشاره کردند و خواستار پیگیری آن شدند.

نایب رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوال خبرنگار برنا، مبنی بر اینکه  برخی نمایندگان مجلس خواستار آغاز دوباره پروسه واگذاری باشگاه های استقلال و پرسپولیس،تصریح کرد: تا مشکل حق پخش تلویزیونی حل نشود، این واگذاری هم نمی تواند انجام بپذیرد در حال حاضر چرخه اقتصادی فوتبال منفی است و حق پخش می تواند آن را مثبت کند و این خواسته باید از سوی همه اعضای خانواده فوتبال از مدیر و عوامل فنی گرفته تا بازیکن و پیشکسوتان همه باید یک صدا خواستار حل و فصل ریشه ای این موضوع یک بار برای همیشه باشند، باشگاه های استقلال و پرسپولیس سالی۳۰تا۴۰میلیارد و حتی بیشتر بودجه احتیاج دارند و شما نمی توانی سرمایه گذاری پیدا کنید که سرمایه ابتدایی را بیاورد ولی سودی یا حتی اصل سرمایه هم برنگردد، مگر ما در باشگاه هایی مانند استقلال اهواز و پگاه  سرمایه گذار نداشتیم؟ آن تیم ها چه شدند؟من امیدوارم پیگیری این موضوع توسط دولت و البته مطالبه همه جانبه آن توسط اهالی فوتبال و ورزش به قانونی ماندگار برای همیشه تبدیل شود.

بخش پایانی گفتگوی اسلامیان مربوط به موفقیت تیم ملی در جام جهانی بود. وی در این باره خاطرنشان کرد: قرعه در این موضوع بسیار مهم است، بنده معتقد هستم اگر تیم ملی با یک قرعه مناسب روبرو شود، این پتانسیل در فوتبال ایران وجود دارد که برای نخستین بار از گروه خود در جام جهانی روسیه صعود کند، البته این مهم منوط به حمایت کامل از برنامه کی روش برای آماده سازی تیم ملی و برگزاری بازی های تدارکاتی مورد نظر سرمربی تیم ملی است و بنده امیدوارم با توجه به اهمیت موضوع دولت توجه ویژه ای به تدارک این تیم داشته باشد.