تاریخ: ۱۶:۰۹ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
بحران جنسی در جامعه ایرانی/ ملاک‌های مناسب و نامناسب در ازدواج چیست؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شیرازه، امروزه اهمیت مشاوره در امور مختلف بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ مشاوره به افراد کمک می‌کند تا با نیازهای در حال رشدی که جهان امروزی بر آنان تحمیل کرده است، روبه‌رو شوند. پایگاه خبری تحلیلی شیرازه، در راستای پاسخ […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شیرازه، امروزه اهمیت مشاوره در امور مختلف بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ مشاوره به افراد کمک می‌کند تا با نیازهای در حال رشدی که جهان امروزی بر آنان تحمیل کرده است، روبه‌رو شوند.

پایگاه خبری تحلیلی شیرازه، در راستای پاسخ به نیازهای مخاطبان خود اقدام به انتشار پرسش‌ها و پاسخ‌های مشاوره‌ای کرده است.

مخاطبان می‌توانند از طریق بخش نظرات، پرسش‌های خود در زمینه مشاوره پیش از ازدواج، مشکلات بین فردی زوجین، والدین با فرزندان یا فرزندان با والدین، پرورش و تربیت کودکان و نوجوانان، اضطراب، افسردگی، وسواس و…. را با مشاور مذهبی شیرازه مطرح کنند.

ملاک‌های مناسب و نامناسب در ازدواج چیست؟

مراجعه‌کنندگان به مرکز مشاوره بارها این پرسش را مطرح می‌کنند که ملاک‌های مناسب و نامناسب برای ازدواج چیست؟

رشد فزاینده طلاق در جامعه، بروز پدیده‌هایی همچون طلاق عاطفی، بالا رفتن فزاینده سن ازدواج، وجود میلیون‌ها جوان که از سن مناسب ازدواج پا را فراتر گذاشته و میل، رغبت و انگیزه‌ای برای ازدواج ندارند یا جوانانی که در شرف ازدواج هستند و امکان فراهم کردن مقدمات ازدواج را ندارند؛ نشانگر این است که جامعه ما با بحران جنسی رو‌به‌رو است و اگر سریع‌تر فکری به حال آن نشود این بحران دامن همه را خواهد گرفت.

با ریشه‌یابی معضل طلاق در جامعه می‌توان به این نتیجه رسید که افزون بر مسأله هدف ازدواج ملاک‌ها و معیارهای مناسب در انتخاب همسر به دوام ازدواج کمک می‌کند و ملاک‌ها و معیارهای نا مناسب برای انتخاب همسر سبب می‌شود که استحکام ازدواج کم شده و شاهد طلاق و مسائل دیگر باشیم.

اگر چه افراد مختلف با سطح تحصیلات، مطالعات،‌ شغل و مانند آن می‌توانند دارای ملاک‌ها و معیارهای متفاوت برای انتخاب همسر باشند؛ اما در اینجا به برخی از ملاک‌های پایه و ضروری برای انتخاب همسر اشاره می‌‌شود.

دین‌داری، تقوا و دوری از گناه،‌ اخلاق نیکو و پسندیده، سلامت جسمانی و روانی، اصالت و شرافت خانوادگی و عقل در کنار هم و به صورت یک«بسته» نه به صورت«تک‌بعدی» می‌تواند بخشی از ملاک‌ها و معیارهای ضروری برای ازدواج باشد.

منظور این است که فردی مناسب ازدواج است که افزون بر دین‌داری، دارای تقوا و اخلاق نیکو و پسندیده باشد، از اصالت و شرافت خانوادگی برخوردار باشد، در عین حال به بلوغ عقلی مناسب برای تشکیل زندگی و ازدواج رسیده باشد.

حال اگر این ملاک‌ها جای خود را به زیبایی، موقعیت اجتماعی، عشق بی‌اندازه، ثروت و مانند این‌ها بدهد به یقین این ازدواج سرانجام خوبی‌ نخواهد داشت.

زیبایی:

راهرو‌های دادگاه‌ها پر است از انسان‌هایی که دارای زیبایی و جمال ظاهری هستند،‌ آیا زیبایی به تنهایی می‌تواند سبب خوشبختی یک انسان شود؟

شکی نیست که همه ما زیبایی را دوست داریم و به سمت آن جذب می‌شویم، اما وقتی نقش زیبایی در انتخاب انتخابی بیشتر از حد معقول باشد، دردسرها شروع می‌شود.

در این صورت باید فکر کنیم که جدا از مسأله زیبایی فرد مورد نظر ما، فرد مناسبی برای ازدواج هست یا خیر؟

در آموزه‌های دینی از نگاه تک‌بعدی به مسأله زیبایی نهی شده است و زیبایی بدون اصالت و شرافت خانوادگی یا دین‌داری مورد نکوهش واقع شده است.

موقعیت اجتماعی:

موقعیت اجتماعی یکی از مواردی است که احتمال اشتباه در انتخاب همسر را به شدت بالا می‌برد. عناوین و موقعیت‌های چشمگیر به راحتی می‌توانند سایر ویژگی‌های فرد را تحت تأثیر قرار دهد و چشم ما را به روی بسیاری از مسائل ببندد، این در حالی است که افراد با«فردی دارای خلق و خو و ویژگی‌های فردی» ازدواج می‌کنند نه شغل و عنوان.

در این صورت باید فکر کنیم این فرد بدون عنوان یا مدرک و جایگاه اجتماعی فرد مناسبی برای ازدواج هست یا خیر؟

عشق:

عشق یکی از لازمه‌های ازدواج است، اما برای ازدواج کافی نیست؛ اگر دو نفر تنها با عشق ازدواج کنند باید منتظر روزی باشند که با نفرت از هم جدا می‌شوند،‌ زیرا عشق به تنهایی نمی‌تواند از عهده مسائل و مشکلات پیش روی یک زوج بربیاید.

هنگامی که فرد عاشق می‌شود، تحت تأثیر هیجانات و احساسات قرار می‌گیرد و در تصمیم‌گیری‌ها دچار اشتباه می‌شود؛ این در حالی است که ازدواج یک مسأله کاملاً عقلانی است و پیش از ازدواج افراد باید به خوبی چشم و گوش خود را باز کنند.

ثروت:

اگرچه پول و درآمد مناسب برای شروع یک زندگی از لازمه‌های زندگی است، اما سبب خوشبختی نمی‌شود.

در مناطق مرفه تهران که از ثروت کافی برخوردارند آمار طلاق بسیار بالا است، از آن‌سو افراد بسیاری هستند که«پول‌دار» نیستند و به سادگی و قناعت زندگی خود را می‌گذرانند اما احساس خوشبختی می‌کنند.

در این صورت باید از خود بپرسیم که آیا این فرد جز پول یا ثروت ویژگی دیگری دارد که بتواند در زندگی ما را خوشبخت کند؟

برای حل این مشکل لازم است دوستان عزیز جوان قبل از ازدواج اهداف مناسب و شایسته‌ای برای خود در مسیر ازدواج ترسیم و از خیال‌بافی و رؤیاپردازی در این مسأله به شدت پرهیز کنند.

بهترین راه‌حل مطالعه کتاب‌های انتخاب همسر،‌ استفاده از فایل‌های صوتی و صوتی تصویری آموزشی و مراجعه به مشاوران آگاه است.

در این راستا مطالعه کتاب‌های«مطلع مهر»، نوشته«امیر حسین بانکی پور»؛ «نیمه دیگرم، مهارت‌های انتخاب همسر» نوشته«محسن عباسی ولدی» و «آیا تو نیمه گمشده من‌ هستی»، نوشته«دکتر باربارا دی آنجلس» و شنیدن «فایل‌های صوتی ازدواج»،«دکتر فرهنگ» را توصیه می‌کنم.

هواپیما