تاریخ: ۱۹:۰۸ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۴

شرم از وضعیت ظاهری بدن ، یک نوع تعصب رایج در محیط‌های مجازی، نقد ظاهر افراد مشهور، در مدارس و محل کار و محیط‌های اجتماعی است. افرادی که با چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند، برچسب‌های تنبل، بی‌کفایت، غیرجذاب و بی‌اراده می‌خورند و آن‌ها را برای وزن اضافیشان سرزنش می‌کنند. دردی که این پیام‌ها به همراه دارند […]

شرم از وضعیت ظاهری بدن ، یک نوع تعصب رایج در محیط‌های مجازی، نقد ظاهر افراد مشهور، در مدارس و محل کار و محیط‌های اجتماعی است. افرادی که با چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند، برچسب‌های تنبل، بی‌کفایت، غیرجذاب و بی‌اراده می‌خورند و آن‌ها را برای وزن اضافیشان سرزنش می‌کنند. دردی که این پیام‌ها به همراه دارند می‌تواند به سلامتی آسیب بزند و خطر بیماری‌های متابولیک و قلبی‌عروقی را افزایش دهد.
محققان این تحقیق دریافتند، جدا از تاثیراتی که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) و افسردگی دارد، اگر قضاوت بر اساس وزن فرد ملکه‌ی ذهن او شده باشد، خطر بیماری‌های متابولیک و قلبی عروقی افزایش می‌یابد.
دکتر ربکا پرل، رهبر تیم محققان در این تحقیق: این باوری غلط است که شاید شرمندگی بتواند به فرد انگیزه بدهد تا وزنش را کم کند و سلامتی خود را بهبود بخشد. آن چه ما دریافتیم، تاثیری خلاف این فرض بود. وقتی فردی از وزنش شرمنده باشد، بیشتر احتمال دارد تا از ورزش خود داری کند و کالری بیشتری برای سازش با این استرس مصرف کند. در این مطالعه، رابطه‌ی چشمگیری بین قضاوت درونی وزن خود و مشاهده‌ی سندروم‌های متابولیک دیده شد. سندروم متابولیک از نشانه‌های ضعف سلامت است.
این تیم ۱۵۹ بزرگسال را مورد آزمایش قرار داد. از این افراد خواسته شد تا پرسشنامه‌ای را برای بررسی افسردگی و قضاوت درونی فرد بر اساس وزن، پر کنند و بعد از آن اقدامات خود را شروع کردند. قضاوت درونی بر اساس وزن زمانی اتفاق می‌افتد که افراد کلیشه‌های منفی‌ای را نسبت به خود و وزنشان اعمال می‌کنند، مانند آن که باور می‌کنند که تنبل هستند یا جذاب نیستند، و خود را به دلیل وزنشان بی‌ارزش می‌دانند. بر روی شرکت کنندگان این مطالعه، آزمایشات بالینی نیز انجام شد تا در صورت وجود سندروم متابولیک تشخیص داده شود و عوامل خطرساز دیگر مانند تریگلیسیرید بالا، فشار خون، و دور کمر که می‌تواند مرتبط با بیماری‌ قلبی، دیابت نوع ۲، و مشکلات سلامتی دیگرمرتبط با چاقی ، بررسی شود. در ابتدا هیچ رابطه‌ای بین قضاوت درونی بر اساس وزن و سندروم متابولیک، در نگاه جمعیت شناسی از نظر سن، جنسیت، و نژاد نیافتند. اما وقتی شرکت کنندگان را به دو گروه «قضاوت درونی شدید» و «قضاوت درونی ضعیف» تقسیم کردند، افرادی که در گروه شدید قرار گرفتند، نسبت به افراد گروه دیگر، سه برابر بیشتر احتمال داشت تا مبتلا به سندروم متابولیک شوند، و ۶ برابر بیشتر احتمال داشت تا تریگلیسیرید بالا داشته باشند.
محققان گفتند: کادرهای درمانی، رسانه‌ها، و قشر عادی جامعه باید بدانند که سرزنش کردن بیماران مبتلا به چاقی، وسیله‌ی مناسبی برای ترغیب آن‌ها به کاهش وزن نیست و می‌تواند در صورت درونی سازی این پیام‌های متعصبانه، به ضعف سلامتی بیانجامد.
نقش کادرهای درمانی در کاهش این درونی سازی مهم است و می‌توانند با برخورد محترمانه با بیماران، بحث در مورد بیماریشان با حساسیت و بدون هیچ قضاوتی و پشتیبانی و تشویق بیماران در این مسیر گام بردارند.
محققان اشاره کردند که مطالعات پیشین نشان داده‌اند اگر فرد بر اساس وزنش قضاوت شود و برچسب بخورد، می‌تواند به شکلی منفی در سلامت جسمی و روانی او تاثیر بگذارد، به خصوص آن که این تجربیات می‌تواند باعث علائم فیزیولوژیکی استرس شود، مانند افزایش التهابات و مقدار کورتیزول. و همچنین می‌تواند رفتارهای ناسالم مانند پرخوری و دوری از ورزش را تشدید کند. به تحقیقات بیشتر، با وسعت بیشتر و طولانی مدت‌تر نیاز است تا واکنش‌های بیولوژیکی ممکنی که بتوانند چرایی افزایش خطر بیماری‌های متابولیک و عروقی را در فردی که در درون به قضاوت وزن خود می‌پردازد، توضیح دهد را بیابیم.
تحقیر دیگران به دلیل وزنشان و پیامی که با خود به همراه دارند، می‌تواند تحقیر و شرم را به حالتی دائمی دربیاورد و اگر حالتی درونی پیدا کنند، می‌تواند باعث آسیب به سلامت جسم و روح افراد چاق شود.
محققین گفتند: به عنوان کسانی که در کادر درمانی حضور دارند، می‌توانیم با آموزش بیماران که چه روند بیولوژیکی پیچیده‌ای در پشت بیماریشان نهفته است و چه عوامل محیطی‌ای می‌توانند باعث چاقی بشوند، به مبارزه با کلیشه‌ها و قضاوت‌های منفی برویم و در عین حال راهکارهایی برای کمک به کنترل وزنشان و بهبود سلامتی آن‌ها ارائه دهیم.

بلیط