تاریخ: ۹:۴۸ :: ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
آبشار چکان؛ الیگودرز

آبشار چکان؛ الیگودرز آبشار چکان، در فاصله ۱۴۱ کیلومتری شهرستان خرم آباد و ۹۵ کیلومتری الیگودرز به ارتفاع ۳۰ متر وعرض تاج ۴ متر قراردارد. این آبشار از درون غاری مشرف بر زمینهای زراعی چکان بیرون می‌جهد و طول فوران آن به ده‌ها متر می‌رسد. این آبشار  جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر […]

آبشار چکان؛ الیگودرز

آبشار چکان، در فاصله ۱۴۱ کیلومتری شهرستان خرم آباد و ۹۵ کیلومتری الیگودرز به ارتفاع ۳۰ متر وعرض تاج ۴ متر قراردارد. این آبشار از درون غاری مشرف بر زمینهای زراعی چکان بیرون می‌جهد و طول فوران آن به ده‌ها متر می‌رسد.

این آبشار  جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر روستای چکان  واز جاده شول آباد ۲۰کیلومتر جاده خاکی می باشد.

2016-07-07-09-28-41
اطراف آبشار منطقه‌ای وسیع با فضایی مطلوب و دل انگیز است که در دو الی سه کیلو متری آن امامزاده‌ای به نام ابو علی (ع) واقع شده است. آب این آبشار در اواخر پاییز به مرور خشک می‌شود و در روز‌های اولیه شروع فصل بهار مجددا با‌‌ همان فوران به بیرون می‌جهد، این آبشار یکی از عجایب و زیبایی‌های طبیعت استان لرستان محسوب می‌شود. در کنار آبشار پوشش گیاهی و درختانی همانند گردو، زالزالک، گلابی، چنار، کیکم، بید، بلوط، و… وجود دارد.

چکان

چکان

راههای ارتباطی:

جاده دسترسی به آبشار از خرم‎آباد تا سپیددشت آسفالته است و از سپیددشت با آبشار قسمت‎های زیادی از جاده، خاکی و خراب و یا در دست احداث و ترمیم است که تقریباً تا پنج کیلومتری به آبشار، جاده کاملاً خاکی است و از سمت الیگودرز هم همینطور تقریباً همین مسافت یا کمی بیشتر جاده‎ای وجود ندارد و کسانی که جهت بازدید می‎آیند می‎بایست پیاده تا آبشار بدون وسیله نقلیه بیایند.

مسیر خرم‎آباد- سپیددشت و از آنجا به شول‎آباد و چکان مسیری است بسیار غنی با پتانسیل‎های فراوان توسعه و به‎ویژه توسعه گردشگری. به طوری که این مسیر از محورهای سطح یک گردشگری مجموعه خرم‎آباد بوده و بایستی در طرح‎های توسعه گردشگری مورد توجه خاص و ویژه قرار گیرد.

قرارگیری در امتداد محورهای سطح یک گردشگری خرم‎آباد و الیگودرز به‌صورت مشترک و دسترسی به این آبشار از سمت هر دوی این شهرها، پتانسیلی است که در سایر آبشارهای استان به این قوت وجود ندارد. منتها تسهیلات گردشگری بین راهی در هیچ کدام از مسیرها مناسب توسعه‎های آتی نیست.

چهار مسیر دسترسی به این آبشار عبارتند از:

مسیر اول آن از دورود به ایستگاه راه‎آهن سپیددشت به طرف شول‎آباد با جاده شنی است.

مسیر دوم دورود به تاپله و از آنجا تا تنگ ناله شنه و چکان است که این جاده مالرو مخصوص کوهنوردی است.

مسیر سوم الیگودرز به طرف شول‎آباد از طریق جاده شوسه مورزرین- شول آباد و بهارکار است که با اتومبیل تا چند کیلومتری آن جاده شوسه است.

مسیر چهارم از جاده خرم‎آباد – سپیددشت به طرف شول‎آباد با جاده نسبتاً آسفالته است.

2016-07-07-09-27-31

2016-07-07-09-27-57