تاریخ: ۱۶:۰۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
تحلیل کارشناسان سیاسی و رسانه های ترکیه در خصوص اعلام قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی

به گزارش خرید بلیط هواپیما به نقل از روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان ‘اهانت های شاهزادگان ولیعهد به فلسطین’ به موضوع اقدام ترامپ در معرفی قدس به پایتختی اسراییل پرداخت و نوشت: هر چه قدر که پادشاه عربستان در تماس تلفنی با ترامپ نسبت به این اقدام هشدار داده باشد […]

به گزارش خرید بلیط هواپیما به نقل از روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان ‘اهانت های شاهزادگان ولیعهد به فلسطین’ به موضوع اقدام ترامپ در معرفی قدس به پایتختی اسراییل پرداخت و نوشت: هر چه قدر که پادشاه عربستان در تماس تلفنی با ترامپ نسبت به این اقدام هشدار داده باشد و معرفی قدس به پایتختی اسراییل را ناصحیح عنوان کرده باشد، در عوض فرزند او ‘محمد بن سلمان’ گام های موثری با ترامپ در مسیر رسیدن به زمان معرفی پایتختی قدس برداشته است.
به نوشته این رسانه، محمد بن سلمان در ماه اکتبر سال جاری دیداری با کوشنر داماد ترامپ داشت و بلافاصله هفته بعد محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین را به ریاض فراخواند و موضوع پروژه آمریکایی ‘صلح خاورمیانه’ را با او مطرح کرد که بر اساس این پروژه، قدس به طور کامل به اسراییل واگذار خواهد شد و شهر ابو دیس در شرق قدس به عنوان پایتخت فلسطین معرفی خواهد شد.
ینی شفق مدعی شد: ولیعهد عربستان در مذاکرات با محمود عباس، پذیرش این پروژه از سوی او و یا استعفا از مقام ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین را خواستار شده بود.
به نوشته ینی شفق، ارتباطات گسترده ولیعهد امارات نیز با لابی صهیونیزم در آمریکا به همراهی دوبی با سیاست های تل آویو منجر شده و در موضوع صلح فلسطین و اسراییل، سیاستهای اتخاذ شده از سوی امارات کفه ترازو را به نفع اسراییلی ها سنگین کرده است و امروز نیز با سکوت خود به مانند ولیعهد عربستان، در برابر معرفی قدس به پایتختی اسراییل از سوی قدس اهانتی بزرگ به فلسطینیان می کند.
ابراهیم کاراگول سردبیر روزنامه ینی شفق نیز با حضور در برنامه ‘بازی بزرگ’ شبکه تلویزیونی تی.وی.نت به بررسی اعلام قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا پرداخت و گفت: آمریکا با همراه کردن عربستان، مصر و امارات به واقع مذاکرات غیر مستقیم خود با کشورهای عربی و مسلمان را به پیش می برد.
وی بیان کرد: آمریکایی ها امروز با ترفندهای پیچیده ای، کشورهای حوزه خلیج فارس را از ایران ترسانده و به آنها گفته دشمن اصلی شما اسراییل نیست بلکه ایران است و به همین دلیل توانسته این کشورهای عربی به خصوص مصر، عربستان و امارات را با خود همراه کند تا بتواند از یک سو با افزایش نفوذ ایران در منطقه مقابله کند و از سوی دیگر ترس از اسراییل را تا حدود زیادی از اذهان دولت های عربی بزداید.
کاراگول اظهار کرد: این ترفند ترساندن کشورهای عربی از ایران آن قدر موثر بود که سران کشورهای مسلمان تصور می کنند مقابله با ایران، جنگی علیه گسترش شیعه گری است، غافل از این که نمی دانند در راستای گسترش نفوذ بیشتر صهیونیزم در منطقه گام بر می دارند و مسیر پروژه های آینده آمریکایی ـ اسراییلی را هموار می کنند.
وی تاکید کرد: نسل جدید جوان در راس اداره کشورهای عربی برای تثبیت قدرت خود با فروختن قدس به واقع دست به معامله ای کثیف با آمریکا زد.
این کاشناس سیاسی ترک معتقد است که ترامپ بدون همراه کردن سران کشورهای عربی به ویژه عربستان، مصر و امارات قادر نبود اینقدر به اجرای پروژه های منطقه ای خود اصرار ورزد و این گونه با گستاخی قدس را به عنوان پایتخت اسراییل معرفی کرده و به رسمیت بشناسد.
سردبیر رسانه نزدیک به دولت ترکیه مدعی شد: گام بعدی آمریکا و اسراییل، دست گذاشتن بر روی سایر مکان های مقدس مسلمانان از جمله مکه و مدینه خواهد بود.
به نوشته وبسایت روزنامه سوزجو، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا با درج پیامی در توئیتر خود نوشت: تصمیم غیرمسئولانه و فاقد اعتبار حقوقی دولت ایالات متحده آمریکا را رد و محکوم می کنیم.
وی اضافه کرد: تمام جهان باید این اقدام را که ناقض تمامی قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل است، رد کرده و کنار مردم فلسطین باشند.
کالین روز گذشته نیز در آستانه اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر پایتختی قدس، در صفحه توییتر خود نوشته بود که این مساله مغایر موقعیت دینی و تاریخی قدس، قراردادهای بین المللی و قطعنامه سازمان ملل متحد است و به روند شکننده و حساس صلح خاورمیانه آسیب وارد خواهد کرد.
به گزارش خرید بلیط هواپیما به نقل از روزنامه صباح، بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز ضمن محکوم کردن اعلام قدس به پایتختی اسراییل اظهار کرد: قدس سرزمین مقدسی برای سه دین سماوی اسلام، مسیحیت و یهودی است بنابراین تغییر موقعیت این شهر مانند کشیدن ضامن نارنجک است.
وی روز گذشته نیز در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای کره ای خود در سئول اظهار کرد: آمریکا قصد انتقال سفارت خود به قدس را دارد و قرار است این شهر را به عنوان پایتخت اسراییل معرفی کند که این تصمیم، غیرقانونی بوده و باعث پیچیده تر شدن مشکلات منطقه ای خواهد شد.
وی بیان کرد: قدس مکانی مقدس برای پیروان ادیان اسلام، مسیحی و یهودی است و هر گونه تغییری در آن، تلاش ها برای حل اختلافات دراز مدت در سرزمین فلسطین را مختل خواهد کرد و باعث تنش جدیدی میان ادیان خواهد شد.
یلدریم اظهار کرد: تنها راه صلح و آشتی میان فلسطین و اسرائیل این است که تل آویو با تشکیل دولت فلسطینی در محدوده مرزهای مستقل و آزاد ۱۹۶۷ موافقت کند.
محمد بارلاس روزنامه نگار و رییس کمیسیون مطبوعات انجمن ملی دانشجویان ترکیه در مقاله ای با عنوان ‘اسراییل در زمان صلح قادر به ادامه حیات نیست’ به تحلیل تصمیم ترامپ پرداخت و نوشت: اعلام قدس به پایتختی اسراییل موجی از خشم و اعتراض کشورهای مختلف به خصوص کشورهای مسلمان را در پی خواهد داشت و امنیت منطقه دچار اختلال و درگیری های مختلفی رخ خواهد داد.
وی افزود: اما با تمام این تفاسیر اسراییل خشنود از این اقدام است زیرا مکان مقدسی از مسلمانان را به تصرف خود در آورده و هم موجب به هم ریختن بیشتر امنیت منطقه می شود که این رمز کلیدی ادامه حیات اسراییل است.
دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه نیز اقدام ترامپ مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتختی اسراییل را دعوتی به سوی یک فاجعه و شکست توصیف کرد.
بنا بر اعلام وبسایت اینترنتی روزنامه خبرتورک، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت: ‘با اظهارات یک دولت، قدس تبدیل به پایتخت اسرائیل نخواهد شد’.
به نوشته این رسانه، چاووش اوغلو اظهار کرد: ‘ما نمی توانیم این تصمیم آمریکا را بپذیریم و به شدت آن را محکوم می کنیم چرا که این تصمیم صلح و ثبات منطقه را هدف قرار داده و ناقض قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل است.
وی روز گذشته نیز احتمال اعلام قدس به پایتختی اسراییل را اشتباهی بزرگ خواند و گفت: این اقدام علاوه بر به هم زدن ثبات و امنیت منطقه، هرج و مرج گسترده ای را به ارمغان می آورد.
چاووش اوغلو ضمن تاکید بر قداست این مکان مقدس برای ادیان اسلام، مسیح و یهود اظهار کرد: همه ادیان باید در این مکان مقدس مورد احترام باشند و اگر حرمت هر دینی محترم شمرده نشود، ترکیه خاموش نخواهد ماند و حقایق را خواهد گفت.
سیبل ارصلان روزنامه نگار و کارشناس سیاسی ترک در مقاله ای با عنوان ‘قدس روح ماست’ به موضوع پایتختی قدس پرداخت و نوشت: تصمیم آمریکا مبنی معرفی قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت واشنگتن به قدس ضمن متلاشی کردن آرامش حداقلی خاورمیانه، موجب بروز درگیری های فرقه ای جدید و جنگ میان ادیان خواهد شد بنابراین حفظ حریم قدس و حرمین شریفه وظیفه حیاتی ما مسلمانان است.
کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز ضمن محکوم کردن اعلام قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی گفت: اقدام ترامپ به هیچ عنوان برای ما قابل قبول نسیت و او با این کار بیش از گذشته در جهان تنها خواهد ماند.
وی تاکید کرد: ما با تمام توان در کنار ملت فلسطین ایستاده ایم و از مبارزه آنها حمایت می کنیم چرا که این درس را ما از مصطفی کمال آتاتورک آموخته ایم.
قلیچدار اوغلو روز گذشته نیز پیش از اعلام پایتختی قدس، ضمن ابراز نگرانی گفته بود: قدس کلید خاورمیانه است و تصمیم اشتباه در خصوص این شهر بار دیگر منجر به خونریزی در این منطقه می‌شود و مقامات اسرائیل و فلسطین باید باز هم بر سر میز مصالحه بنشینند و دولت های یکدیگر را به رسمیت بشناسند.
یاسین آکتای روزنامه نگار و کارشناس سیاسی ترک در مقاله ای با عنوان ‘قدس خط قرمز مسلمانان است’ در روزنامه ینی شفق نوشت: هشدار اردوغان مبنی بر قطع روابط دیپلماتیک با اسراییل در صورت اعلام پایتختی قدس، باید سرلوحه اقدامات کشورهای عربی قرار بگیرد.
وی نوشت: پروژه معرفی قدس به پایتختی اسراییل یکی از پوشه هایی بود که لابی صهیونیزم مدت ها در دستگاه حکومتی آمریکا با رایزنی، چانه زنی و فشار بر دولتمردان آمریکایی برای تحقق این رویایی یهودیان افراطی دنبال می کرد.
وی نقش کوشنر داماد ترامپ در این پروژه را بسیار پررنگ قلمداد کرد و با طرح سوالی نوشت: سیاست نرم کردن روابط اسراییل با کشورهای عربی مسلمان چگونه با طرح پایتختی قدس ادامه خواهد یافت؟ که پاسخ به این سوال منوط به گذشت زمان و تحلیل حوادث آینده امکانپذیر خواهد شد.
مرال آکشنر رهبر حزب تازه تاسیس ‘حزب نیک’ در واکنش به اعلام قدس به پایتختی اسراییل گفت: قدس را به عنوان پایتخت اسراییل قبول نداریم و به رسمیت نخواهیم شناخت.
وی تاکید کرد: هیچ رییس جمهوری مانند ترامپ، این گونه قلب مسلمانان جهان را جریحه دار نکرد و این تصمیم ترامپ باعث اخلال در روند صلح خاورمیانه خواهد شد و من به شدت این اقدام را محکوم می کنم.
وی مدعی شد که اگر حزب نیک در راس اداره ترکیه بود، آمریکا نمی توانست با حضور یک ترکیه مقتدر، چنین تصمیم پلیدی را بگیرد.
آردان زنتورک روزنامه نگار و کارشناس سیاسی ترک نیز در مقاله ای با عنوان ‘قدس فقط مساله دنیای عرب نیست’ به موضوع اعلام قدس به پایتختی اسراییل از سوی ترامپ پرداخت و نوشت: موضوع قدس فقط مختص دنیای عرب نیست بلکه مساله همه کشورهای مسلمان است و ترکیه و ایران همچنان که در موضوع عراق و سوریه و بحران خلیج فارس تصمیمات مشترکی را اتخاذ کردند، امروز نیز باید برای مقابله با این فتنه خطرناک دست به کار شده و با همگرا کردن کشورهای مسلمان به ویژه بنگلادش، اندونزی، مراکش، تونس، اردن، مالزی، پاکستان، هندوستان، دولت های آسیای مرکزی و قفقاز با محوریت خود (ترکیه ـ ایران) جبهه قدرتمندی را علیه این پروژه خطرناک ایجاد کنند.
دوغو پرینچک رهبر حزب وطن ترکیه نیز ضمن انتقاد از تصمیم ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: اگر زور ترامپ برسد، ابتدا باید پایتخت آمریکا را تغییر بدهد.
وی تاکید کرد: قدس، شهر مقدس مردم آسیای غربی و پایتخت فلسطین است و اگر ترامپ عقل دارد اول راه حلی برای جلوگیری از فروپاشی آمریکا پیدا کند.
پرینچک افزود: لازم است که ترامپ دماغ خود را در هر سوراخی فرو نکند و امروز به عنوان نماینده مردم ترکیه و رییس حزب وطن حمایت قاطع خود را از مبارزه به حق مردم فلسطین اعلام می کنم.
به گزارش خرید بلیط هواپیما به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ دیشب با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۱۹۸۰ اعلام کرد: ‘زمان به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرا رسیده است’.وی همچنین از دستور خود به وزارت خارجه آمریکا برای آغاز مقدمات انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس خبر داد.
در خبری به نقل از وبسایت روزنامه وطن، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جمع مردم در فرودگاه اسن‌بوغای آنکارا پیش از سفر به یونان در خصوص تصمیم دولت آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان ‘پایتخت اسرائیل’ اظهار کرد: اگر آقای ترامپ می گوید که ‘من قدرتمند هستم، پس حق با من است’، اشتباه می کند چرا که قدرتمند بودن به معنی محق بودن نیست و کسی که بر حق است، قدرتمند به شمار می رود.’
وی بیان کرد: چنین اقدامی قرار دادن جهان و به ویژه منطقه در بستر آتش و درگیری است، آقای ترامپ به دنبال چه هستی؟ این چه رویکردی است؟ رهبران سیاسی نه برای آشفتگی، بلکه برای مصالحه هستند.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه روز گذشته نیز پیش از اعلام پایتختی قدس در سخنانی تند هشدار داد که در صورت اعلام قدس به عنوان پایتخت اسراییل، روابط دیپلماتیک آنکارا با تل آویو قطع خواهد شد.
وی همچنین در اظهارت دیگری در همین ارتباط گفت: به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی، از ایالات متحده آمریکا می‌خواهم از این اقدام خود که موجب تنش و هرج و مرج در منطقه می شود، خودداری کرده و از اسرائیل نیز می خواهیم تا سیاست هایی در راستای صلح و آشتی در پیش گیرد.
https://www.cnnturk.com/turkiye/meral-aksenerden-trumpa-kudus-tepkisi
http://www.haberturk.com/basbakan-yardimcisi-cavusoglu-aciklama-yapiyor-1744533
http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/kalin-bizim-acimizdan-yok-hukmundedir-2121329/
https://www.ntv.com.tr/turkiye/cumhurbaskanligi-sozcusu-ibrahim-kalindan-kudus-aciklamasi,y4vDbhhedkySfWEKgmZerw
http://aa.com.tr/tr/muslumanlarin-kirmizi-cizgisi-kudus/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-abdnin-kudus-karari-dunya-acisindan-yok-hukmundedir/994035
http://www.star.com.tr/yazar/kudus-ruhumuzdur-yazi-1282742/
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2017/12/06/israilin-baris-icinde-yasamasi-bu-kafayla-kolay-olmayacak
http://www.yenisafak.com/dunya/veliaht-prenslerin-filistin-ihaneti-2905207
http://www.yenisafak.com/video-galeri/gundem/ibrahim-karagul-arap-liderler-kudusu-satti-2162357
http://www.yenisafak.com/gundem/ibrahim-karagul-sosyal-yorumda-kudus-tum-tezgahlari-bozar-2905072
http://www.milliyet.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-dan-abd-siyaset-2568198/
https://www.sabah.com.tr/gundem/2017/12/07/basbakan-yildirimdan-abdnin-kudus-kararina-tepki
http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/kilicdaroglu-kudusun-israilin-baskenti-ilan-edilmesi-asla-kabul-edilemez-2121488/
http://www.star.com.tr/yazar/kudus-bir-arap-meselesi-degildir-yazi-1283141/
http://www.gazetevatan.com/cumhurbaskani-erdogan-esenboga-havalimani-nda-konustu-1124647-gundem/
خاورم/۱۹۰۵**انتشار دهنده: حسن فاخری